دفتر مقام معظم رهبری
titreno.ir
حرف تو
تاریخ انتشار : 2 فرو 1394 - 23:36
کد مطلب: 34556
تاکید نام گذاری سال ۹۴ به دولت، ملت، همدلی و همزبانی نشان از آن در فرهنگ سیاسی فعال یا مشارکتی، مردم به طور نسبی در نهاده ها (طرح خواسته ها و تقاضاها) و نیز داده ها ( استراتژی ها، قوانین، طیقه بندی و تقدم هدف ها و منافع ملی ) نقش دارند و نسبت به انواع رقتار سیاسی نخبگان حساسند.

ایلام پویا/ یادداشت مهمان/ رضا میرزاد:: اساسا هر دولتی سیاست خود را در جهتی تنظیم می کند که در نهایت، خواسته ها و نیازهای امنیتی، استراتژیک، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، یا نظامیش در کوتاه مدت یا بلند مدت تامین شود؛ بدین ترتیب باید سلسه مراتبی را برای اهداف متنوع ملی در نظر بگیرد.
در بعضی مواقع ممکن است امنیت ملی، مسائل تکنولوژیک، توسعه اقتصادی و رفاهی و یا مسائل ایدئولوژیک نخست هدفهای سیاست داخلی و خارجی تلقی شوند، در حالی که دگرگون شدن پاره ای از شرایط ، لازم می آید که نوعی جابجایی در اهداف ملی صورت گیرد.
درک واقعیت های داخلی و بین المللی، کشمکشهای داخلی میان نخبگان سیاسی، سیاست افزایش قدرت مانور دولت ها در عرصه سیاست بین الملل، رفع نیازهای داخلی. بالاخره تغییر رفتار دیگر بازیگران، استفاده از اهداف میان برد برای افزایش اقتداردر داخل کشور و محیط بین الملل و توجه به اهداف دور برد و یا بلند مدت موجب می گردد تا یک نظام که از قدرت و توانایی لازم برای تجهیز منابع داخلی (مادی و معنوی) برخوردار است، بسنجد تا چه حد مردم یک سرزمین حاضر به فدا کردن و چشم پوشی از از خواسته ها و نیازه های خویشند و بالاخره پاسخ و واکنش سایر بازیگران بین المللی را جهت تحقق آرمانهای خود را تست و به سنجش بگذارد.
به همین منظور یکپارچگی اجتماعی شاخص مهمی در ارزیابی قدرت ملی به شمار می رود، همگرایی سیاسی، اجنماعی و ایدئولوژیک در افزایش توانایی های یک دولت در ارائه داده های مناسب جهت تحقق اهداف و تامین منافع ملی بسیار موثر است.
نبود یکپارچگی و وجود واگرایی درمیان گروه های مختلف نژادی، قومی، مذهبی و ملی می تواند موفقیت یک واحد سیاسی را تا مرز از هم پاشیدگی و از دست دادن استقلال آن به مخاطره اندازد و ضمنا ممکن است به محو آن دولت در صحنه جغرافیایی بیانجامد.
درک این مهم و هوشمندی رهبری فرزانه و واقع بین و آگاه بر موقعیت و اهمیت یگپارچگی و همگرایی و دلسوز به اهداف ملی تاکید به همدلی و همزبانی در سال ۹۴ توسط مقام معظم رهبری را در پی داشت.
همدلی و همزبانی بین ملت و و دولت عامل مهم ارزیابی قدرت ملی است و موجب ثبات سیاسی، توانایی و مهارت مسئولان سیاست خارجی، سرعت و تحرک آنها، درک و آگاهی عمومی و بالاخره میزان حمایت و پشتیبانی مردم از سیاستهای اتخاذ شده می گردد و اعتبار ملی در روند مراودت سیاسی و اقتصادی را درپی دارد.
تاکید نام گذاری سال ۹۴ به دولت، ملت، همدلی و همزبانی نشان از آن در فرهنگ سیاسی فعال یا مشارکتی، مردم به طور نسبی در نهاده ها (طرح خواسته ها و تقاضاها) و نیز داده ها ( استراتژی ها، قوانین، طیقه بندی و تقدم هدف ها و منافع ملی ) نقش دارند و نسبت به انواع رقتار سیاسی نخبگان حساسند.
در فرهنگ مشارکتی از لحاظ روانی شهروندان براین باورند که می توانند به نظام سیاسی کمک کنند و قادرند تصمیما ت سیاست خارجی و داخلی را تحت تاثیر قرار دهند. این مهم در نامگذاری سال ۹۴ محقق شده است. که منافع ملی درآن عیان است، منافع ملی برای ما امری ابدی است و وظیفه ما پیروی ازآن است.
دولت و ملت اگر تمامی تعاریف و ارزشهای دولت-مردم در یک کشور به درستی مورد توجه قرار گیرد و هیچ گونه کم و کسری در اجرای قوانین آن وجود نداشته باشد، مطمئنا می تواند نظامی مقبول برای کشورهای چند قومیتی باشد.
دولت معتقد به ملت، دولتی است که برای ملت خویش و از دل ملت خویش بوجود آمده باشد، می تواند ضامن صلح جهانی باشد، زیرا نه چشم در خاک کشور و ملت دیگری دارد و نه زیر بار زور قدرت دیگر می رود، تنها و تنها به پیشرفت ملت خویش در کنار ملل دیگر می اندیشد و با وجود داشتن تفکر همدلی و همزبانی دولت و ملت، سعی در ایجاد جهانی متحد و بدور از جنگ دارد و جز تحقق حقوق ملت خویش در فکر ضایع ساختن حقوق دیگر اقوام و ملل نیست.
انتهای پیام/

نظرات کاربران

با تشكر از متن هاي زيبايتان متن را كپي كردم و در وبلاگم قرار دادم با درج ادرس سايتتان خوشحال ميشوم به وبلاگم سر بزنيد HAMASEH94.MIHANBLOG.COM

دیدگاههای ارسال شده ، پس ازتأیید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
پیامهایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
انتشار نظر به معنای تأیید از دید مسئول سایت نبوده و مسئولیت نظرات بر عهده نظردهنده است.

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.